SBR3U30P1-7
Mfr.Part #:
SBR3U30P1-7
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes PowerDI123-2 SMD/SMT Schottky Diodes & Rectifiers Single Forward Current:3 A Forward Voltage:430 mV Reverse Voltage:30 V
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
TypeSchottky Diodes & Rectifiers
Forward Current3 A
Forward Voltage430 mV
Element ConfigurationSingle
Reverse Voltage30 V